Tentoonstelling

02 december 2016–05 februari 2017

Learning Laboratories

  • Bron: Glendon P. Nimnicht & Arthur R. Partridge, Designs for Small High Schools (Greeley, Col.: Educational Planning Service, Colorado State College, 1962), p. 74

Learning Laboratories: Architecture, Instructional Technology, and the Social Production of Pedagogical Space Around 1970 is een onderzoekstentoonstelling en symposium met als doel onderwijskundige verbeeldingen – de vroegere voorstellingen van de toekomst van het onderwijs – te reconstrueren door leerruimtes en kennisomgevingen uit de jaren zestig en zeventig te ontleden. In schril contrast met de huidige crisis in het onderwijs, gekenmerkt door opdeling en afbakening, extreme bezuinigingen en commodificatie, neoliberaal managerisme en een ‘resultaat’-gerichte fetisjering van meetbaarheid, leidden de architectuurprogramma’s en het onderwijskundig onderzoek rond 1970 tot een aantal experimentele bouwprincipes en pedagogische idealen zoals de ‘scholengemeenschap’, de ‘openplanschool’ en de ‘school zonder muren’.

Door middel van een selectie casestudy’s van onderwijsarchitectuur en leertechnologieën uit de periode verkent Learning Laboratories de experimentele belichamingen van verschillende ruimtelijk-pedagogische ideologieën en geeft het een blik op de ontwikkelingen in het ontwerp, de politiek en de psychologie van het onderwijs. Op meerdere manieren blikt de tentoonstelling terug op de antwoorden die met en in het onderwijs zijn geboden op de economische en demografische realiteiten van de naoorlogse generatie. Het biedt diverse lezingen op de nauw verbonden niveaus van (geo)politiek, planologie, onderwijskunde, leertechnologie en architectuur, waarmee het een hulpbron vormt voor de huidige precaire situatie en mogelijkheden toont om anders te leren.

De casestudy’s betreffen onder meer: de Laborschule en de Oberstufen-Kolleg in Bielefeld, beide gebaseerd op het concept van de ‘ontschoolde school’ (onderzoek voorbereid door Gregor Harbusch); televisueel onderwijs, ook bekend als ‘tele-leren’, ontwikkeld in Ivoorkust met als doel de landelijke bevolking in het onderwijssysteem te betrekken; de extraterritoriale ‘pilotscholen’ en nomadische scholen die door guerrillastrijders in Guinee-Bissau tijdens de antikoloniale oorlogen door de Bevrijde Zones werden vervoerd, hier gepresenteerd door Filipa César en Sónia Vaz Borges. Middels fotografie, video en geschreven materiaal worden ook leerprocessen, technologieën en voorzieningen uit verschillende landen als Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Nederland en Cuba onderzocht in de werken van: Hartmut Bitomsky en Harun Farocki; Darcy Lange; Wendelien van Oldenborgh; en Florian Zeyfang, Alexander Schmoeger en Lisa Schmidt-Colinet. Tussen 1960 en 1980 gepubliceerde tijdschriften, boeken en handleidingen, inclusief rapporten van Educational Facilities Laboratories (Onderwijsvoorzieningen Laboratoria), Schulbauinstitut der Länder (Federaal Instituut voor Scholenbouw) en het Informatiecentrum voor Scholenbouw, vormen een uitgebreide bibliotheek die het onderzoeksmateriaal van de tentoonstelling ontsluit.

Learning Laboratories is ontwikkeld door de in Berlijn gevestigde curator en schrijver Tom Holert en wordt mede mogelijk gemaakt door financiële steun van de Gemeente Utrecht en het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. De tentoonstelling is ontworpen door Kooperative für Darstellungspolitik, Berlijn en is gerealiseerd in samenwerking met Haus der Kulturen der Welt, Berlijn en het Harun Farocki Institut, Berlijn.

02.12.2016, 17.00–19.00 uur
Opening

04.02.2017
Symposium
The Real Estate of Education

suggesties uit het archief

Training

Training

Discursief

18 september–22 december 2019

Trainingsprogramma Trainings for the Not-Yet

1. 18–22.09. 2019. Proscenium–Performing Institutions
Training met Adelita Husni-Bey | Tickets
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
2. 26–28.09. 2019. Unforgetting & Reconnecting: Story Mapping
Training met Nancy Jouwe en Denise Valentine | Tickets
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
3. 2–6.10. 2019. Mad About Study
Training met Joy Mariama Smith | Tickets
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
4. 9–12.10. 2019. Each Step Yields Depth
Training met Chloë Bass
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
5. 9 & 11.2019. More than Friends
Training met Staci Bu Shea
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
6. 10.10.2019. Say YES to Consent
Training met Laced-Up Project
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
7. 12.10 2019. Care, Accountability, and Relation
Training met Whitney Stark
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
8. 16–20.10. 2019. Decommodifying Housing: How to Get There?
Training met Homebaked Community Land Trust (CLT) (Britt Jurgensen en Marianne Heaslip), De Nieuwe Meent (Selçuk Balamir), de Kasko (Joska Ottjes), Refugee Collective We Are Here, Elke Uitentuis, Ethel Baraona Pohl, and Irene Calabuch Mirón
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
9. 16–20.10. 2019. The Diego de la Vega Coffee Co-op Autumn School
Training met Fran Ilich
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
10. 22–26.10.2019. Open Access: Organizing Accessibility from the Grassroots
Training met Carmen Papalia
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
11. 29–31.10 2019 & 3.11.2019. A Week By & For: Designing Inclusive Spaces.
Training met De Voorkamer (Pim van der Mijl en Shay Raviv)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
12. 1–2.11. 2019. Voices of New Women
Training met New Women Connectors
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
13. 6–9.11. 2019. (New) Formats of Care in Times of Violence
Training met Patricia Kaersenhout
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
14. 13–17.11.2019 . Propositions #9: Deserting from the Culture Wars
Trainingen, lezingen, en panel discussies, in samenwerking met Sven Lütticken
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
15. 20–22.11. 2019. Community Futurisms
Training met Black Quantum Futurism
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
16. 27.11–1.12. 2019. An investigation into collective work-processes for self-determination
Training met Hamada al-Joumah en Yasmine Eid-Sabbagh
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
17. 27.11–1.12. 2019
QFCPSSBBXOXO:
Queer and Feminist
Physical and Critical
Self-Defense and Support
Bloc of Bodies

Training met een subdivisie van To Be Determined (Clara Balaguer en Gabriel Fontana)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
18. 4–5.12. 2019. Disrupting Neoliberal Urban Governance: New Organizational Forms for the Immediate Future
Training met Urban Front (David Harvey en Miguel Robles-Durán)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
19. 6–7.12. 2019. Propositions #10: Instituting Otherwise
Symposium met Maria Hlavajova, Laura Raicovich en anderen
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
20. 11–15.12.2019. Exploring Untimely Togetherness
Training met Beatrice Catanzaro, Kolar Aparna, en Mehbratu Efrem Gebreab
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
21. 11–15.12. 2019. Training for the Underwater(ed) Land
Training met Qanat
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
22. 18–22.12. 2019. Kitchen Atlases
Training met Bakudapan Food Study Group